LIPS フェスタ 2024 Spring
  • dakota on LIPS 「#Sponsored@dr505_global#ドクター505..」(1枚目)
  • dakota on LIPS 「#Sponsored@dr505_global#ドクター505..」(2枚目)
  • dakota on LIPS 「#Sponsored@dr505_global#ドクター505..」(3枚目)
  • dakota on LIPS 「#Sponsored@dr505_global#ドクター505..」(1枚目)
  • dakota on LIPS 「#Sponsored@dr505_global#ドクター505..」(2枚目)
  • dakota on LIPS 「#Sponsored@dr505_global#ドクター505..」(3枚目)
アプリでサクサク読む

dakota on LIPS 「#Sponsored @dr505_global #ドクター505 #毛穴管理 ..」

投稿・コメントの報告

投稿・コメントの報告

#Sponsored @dr505_global #ドクター505 #毛穴管理 今回は0.8LからDr. 505 (DR.SOS)のA+ローションいただきました。数回使用の経験紹介します。こちらはニキビ肌用で作られた。サリチル酸とティーツリーの葉油適用しています 塗るときはス超すツルタイプの液体でさらっとする伸びもいいし。肌につけると全然いたみとかは感じなかった。香りは結構強めなのハーブ風な香りから最初はちょっときついかもしれない。時間たつとなくなるから大丈夫かな。赤みの出たところ確かちょっと抑えったな気がする。鼻のとこは自分乾燥しているので塗るとさらに乾燥になっちゃうからその部分避けようにする。時々はだは一気にニキビでるからこれ役に立つと思います。 0.8Lsent me the Dr. 505 (Dr. SOS) A+ lotion. This is my first impression of using the product. This contains tea tree oil and salicylic acid formulated to help acne prone skin. Also contains Matricaria Flower Leaf for hydration. I did have some redness on parts of my face and I did feel that it helped while using this product. Only used it a few times so interested to see the long term effects but so far I had no breakouts from this. The scent is a really strong salicylic acidy tea tree scent so it takes sme getting used to. I did get some dryness only on my nose area so next time i will avoid the nose area. All in all, I believe this will be quite useful on breakout days. #皮脂管理 #ぶつぶつとにきび発疹 #敏感肌脂性肌 #にきびケア #肌バリアリセット #08L_jp #08L #abcommunity #skincarecommunity #acnecare #moisturizer #kbeauty #healingmyskin #スキンケア #kビューティ #pmroutine #skincareroutine #asianskincare

ピックアップ記事